Calendar join now

Recap of the September 17, 2019 City Council Meeting

September 18, 2019 22:12 PM

Four things you need to know from the Frisco City Council Meeting:

  1. The city’s sales tax collections in the month of July were up 9% from the previous month.
  2. By a vote of 6-0, Council approved rezoning of a single family property to authorize town homes south of main between Carroll Cir and South County Rd. (Just to south of Patios at the Rail).
  3. By a vote of 6-0, Council approved an amendment to the Gate Development zoning to authorize a 25 story hotel tower with condos and a conference center. Also authorized an additional adjacent secondary condo building, contingent upon the developer beginning construction of 200,000 sq. Ft of office space on the site. 4. The City Council officially confirmed new commissioners and board members to serve in these volunteer positions with the city:

BOARD OF ADJUSTMENT
Place 1: Brea Gates
Place 3: Loren Humphrey
Place 5: Carl Kist
Place 7: Warren Ruiz

COMMUNITY DEVELOPMENT CORPORATION
Place 1: Khushboo Rawlley
Place 3: Karen Cunningham
Place 5: Ed Szczebak
Place 6: Chad Brubaker
Place 7: Ed Mahoney

VISIT FRISCO
Place 1 (Hotel Representative): Jeff Smith
Place 3 (At-Large Representative): Jason Young
Place 5 (Retail Representative): Jennifer Gustafson
Place 7 (Frisco Square Representative): Rod Schaefer
Place 9 (Chamber Representative): Christal Howard
Place 11 (Ex-Officio): Thor Anderson

DOWNTOWN ADVISORY BOARD
Place 1 (Business or Property Owner): Matthew Calloway
Place 3 (Business or Property Owner): Richard Galvan
Place 5 (At-Large): Randy Archambault
Place 7 (At-Large): Brad Sharp

ECONOMIC DEVELOPMENT BOARD
Place 1: Gary Carley
Place 3: Rick Fletcher
Place 4 (FISD Representative): John Classe
Place 6: Shanna Keaveny

HOUSING AUTHORITY BOARD
Place 1: Fred Lusk
Place 3: Lee Myrben
Place 5: Dennie Franklin

PARKS AND RECREATION BOARD
Place 1: Shane Gilmore
Place 3: Dustin Paschal
Place 5: Christopher Fields
Place 7: Donna-Marie Schmittler

PLANNING AND ZONING COMMISSION
Place 6: David Box
Place 7: Jon Kendall

PUBLIC ART BOARD
Place 1: Amy Hardin
Place 3: Laverne Forwark
Place 5: Robert Moroch
Place 7: Carole Gilmore

SOCIAL SERVICES AND HOUSING BOARD
Place 1: Brian Thomson
Place 3: Sadaf Haq
Place 5: Shawnna Dancer
Place 7: Chris King

URBAN FORESTRY BOARD
Place 1: Ajay Vonkarey
Place 3: Hal Deatherage
Place 5: Rick Travis
Place 7: Stephanie Cleveland

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •